Search
  • theconchrepubliclo

Elected Mayors Of The Key West


Key West is one of the most famous key islands of Florida that is lined with beautiful sea and coastal areas that attract people from all over the world. Key West with its breathtaking sceneries and places is considered the must to visit place for all the hodophile. The micronation in key west conch republic has a long history about how they got independence from the United States and now living as the independent key west conch republic. Key West is most prominent in all of Florida due to its historic traditions and cultures, the sunset celebrations, boat parade, and adventure fury attract tourists to visit the key west conch republic.


Usually, the mayor of any city or country is responsible to do numerous official tasks ensuring the proper development of the city. Mayor is in charge of all the main departments of the city like transportation, construction, education, and many other things. The Mayor of any city is selected after and for only one year and electing a mayor is somehow similar to the national elections. Mayors advertise and spend a large amount of money for the recognition of the voters and after voting the mayor will be selected respectively.



Elected Mayors Of The Key West to Let’s find out!

There is a long list of elected mayors in the Key West Conch Republic and if you want to know about the all the before and now mayors of the micronation conch republic key west then keep reading and get an idea about the period in which they got selected and name of the mayors.


But wait, before jumping to the mayor names let’s get an idea about the Cinch republic foundation, Conch Republic flag says 1828, all this started in 1828 when the United States refuse to accept the plea of the Key west so the Dennis Wardlow key west stated the separation of Key West from the United State if the US will not accept the plea. Let’s explore the list of the mayors of Key West from 1828 to now.


  1. From 1828 to 1828 -Edgar Macon, Mayor

  2. From 1832 to 1833 -Oliver O'Hara, Mayor

  3. From 1833 to 1834 -Fielding A. Browne

  4. From 1834 to 1835 -Adam Gordon

  5. From 1835 to 1837 -Fielding A. Browne

  6. From 1837 to 1838 -William A. Whitehead

  7. From 1838 to 1839 -Tomaso Sacchetti

  8. From 1839 to 1840 -Pardon C. Greene

  9. From 1840 to 1841 -Philip J. Fontaine

  10. From 1841 to 1842 -Alexander Patterson

  11. From 1842 to 1844 -Philip J. Fontaine

  12. From 1844 to 1846 -Benjamin Sawyer

  13. From 1846 to 1848 -Walter C. Maloney

  14. From 1848 to 1852 -Alexander Patterson

  15. From 1852 to 1853 -Fernando J. Moreno

  16. From 1853 to 1854 -John W. Porter

  17. From 1854 to 1854 -John W. Porter

  18. From 1854 to 1855 -William Curry

  19. From 1855 to 1856 -Philip J. Fontaine

  20. From 1856 to 1857 -Alexander Patterson

  21. From 1857 to 1861 -John P. Baldwin

  22. From 1861 to 1861 -Willam Marvin

  23. From 1861 to 1864 -Alexander Patterson

  24. From 1864 to 1865 -E. O. Gwynn

  25. From 1865 to 1866 -Alexander Patterson

  26. From 1866 to 1866 -William Marvin

  27. From 1866 to 1867 -E. O. Gwynn

  28. From 1867 to 1868 -Alexander Patterson

  29. From 1868 to 1868 -Henry Mulrennan

  30. From 1868 to 1868 -W. S. Allen

  31. From 1868 to 1869 -Dr. D. W. Whitehurst

  32. From 1869 to 1870 unknown

  33. From 1870 to 1870 -Henry Mulrennan

  34. From 1870 to 1871 -Joseph B. Browne

  35. From 1871 to 1872 -William D. Cash

  36. From 1872 to 1873 -Winer Bethel

  37. From 1873 to 1874 -W. S. Allen

  38. From 1874 to 1875 -E. O. Gwynn

  39. From 1875 to 1876 -Carlos M. de Cespedes

  40. From 1876 to 1880 -Livingston W. Bethel

  41. From 1880 to 1881 -Robert Jasper Perry

  42. From 1881 to 1882 -E. O. Gwynn

  43. From 1882 to 1883 -William McClintock

  44. From 1883 to 1885 -R. Alfred Monsalvatage

  45. From 1885 to 1886 -James G. Jones

  46. From 1886 to 1888 -J. W. V. R. Plummer

  47. From 1888 to 1889 -James A. Waddell

  48. From 1889 to 1891 -Walter C. Maloney, Jr.

  49. From 1891 to 1895 -Robert Jasper Perry

  50. From 1895 to 1897 -James A. Waddell

  51. From 1897 to 1898 -John B. Maloney

  52. From 1898 to 1903 -George L. Bartlum

  53. From 1903 to 1905 -Benjamin D. Trevor

  54. From 1905 to 1907 -George L. Babcock

  55. From 1907 to 1915 -Dr. Joseph N. Fogarty

  56. From 1915 to 1917 -Norberg Thompson

  57. From 1917 to 1919 -Allen B. Cleare

  58. From 1919 to 1921 -Louis E. Otto

  59. From 1921 to 1925 -Frank H. Ladd

  60. From 1925 to 1933 -Leslie A. Curry

  61. From 1933 to 1935 -William H. Malone

  62. From 1935 to 1937 -Henry C. Galey

  63. From 1937 to 1945 -Willard Albury

  64. From 1945 to 1945 -William W. Demeritt

  65. From 1945 to 1945 -John Carbonell

  66. From 1945 to 1947 -William W. Demeritt

  67. From 1947 to 1949 -A. Maitland Adams

  68. From 1949 to 1950 -Louis M. J. Eisner

  69. From 1950 to 1951 -John Carbonell

  70. From 1951 to 1951 -Louis M. J. Eisner

  71. From 1951 to 1957 -C. B. Harvey

  72. From 1957 to 1961 -Delio Cobo

  73. From 1961 to 1963 -C. B. Harvey

  74. From 1963 to 1969 -Kermit Lewin

  75. From 1969 to 1971 -Delio Cobo

  76. From 1971 to 1981 -Charles "Sonny" McCoy

  77. From 1981 to 1983 -Dennis Wardlow

  78. From 1982 to 1982 -Dennis Wardlow

  79. From 1983 to 1985 -Richard A. Heyman

  80. From 1985 to 1987 -Tom Sawyer

  81. From 1987 to 1989 -Richard A. Heyman

  82. From 1989 to 1991 -Tony Tarracino

  83. From 1991 to 1995 -Dennis Wardlow

  84. From 1995 to 1995 -Tom Sawyer

  85. From 1995 to 1997 -Dennis Wardlow

  86. From 1997 to 1999 -Sheila Mullins

  87. From 1999 to 2005 -Jimmy Weekley

  88. From 2005 to -Morgan McPherson

  89. From 2009 to 2018 -Craig Cates

  90. From 2018 to Present -Teri Johnston


The above mentioned are the elected mayors of the key west.


16 views0 comments

Recent Posts

See All